Zmieniamy szkolne ulice!

Fundacja Rodzic w mieście (Lider projektu) wraz z Warszawskim Alarmem Smogowym oraz Fundacją Wzornictwo i Ład realizuje projekt Alternatywna Warszawa – nowa szkolna ulica, którego celem jest stworzenie modelu współpracy szkoły, rodziców, dzieci i mieszkańców z władzami na rzecz realnej zmiany szkolnej ulicy na bezpieczniejszą, zachęcenie do zmiany nawyków podróży do szkoły oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Chcemy rozpocząć merytoryczną i włączającą obywateli debatę dotyczącą dzieci w mieście, ich potrzeb i praw związanych z bezpieczeństwiem, oddychaniem zdrowym powietrzem i rozwojem zgodnym z potrzebami społecznymi i fizycznymi. Projektem chcemy w merytoryczny sposób przedstawiać potrzeby transportowe mieszkańców, ich oczekiwania względem bezpieczeństwa na ulicach, wyglądu szkolnych ulic i jakości powietrza jaką oddychają. 

Chcemy pokazać im jak szukać wspólnych rozwiązań, kompromisów, uwzględniać potrzeby innych oraz przyjąć perspektywę dzieci, jako mieszkańców miast. Dwutygodniowa akcja urbanistyczna pokaże jak może wyglądać bezpieczna i przyjazna szkolna ulica, a 4 kolejne będą gotowe do realizacji. 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG


Przedstawiamy placówki, nad otoczeniem których będą pracowały zgłoszone przez liderów grupy projektowe:

  • Szkoła Podstawowa nr 171 im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa nr 203 im. Antoniny i Jana Żabińskich
  • Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 23 im. Edwarda Szymańskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 58 im. Tadeusza Gajcego

Jesteś rodzicem, nauczycielem, mieszkańcem ulicy przy którejś z powyższych szkół?

Chcesz dołączyć do zespołu projektowego, aby wspólnie z jego członkami i ekspertami projektu pracować nad bezpiecznym, włączającym i uwzględniającym potrzeby dzieci otoczeniu szkoły? Zgłoś się na adres: szkoly@alternatywnawarszawa.pl Na zgłoszenia czekamy do 25.02.2022 r.

Udział w grupie projektowej wiąże się z akceptacją regulaminu.

Obejrzyj film ze spotkania informacyjnego:

7.12.21 r. odbyło się spotkanie onformacyjne projektu. Opowiadaliśmy na nim o założeniach projektu oraz oglądaliśmy przykłady bezpiecznych i zielonych szkolnych ulic na świecie, przedstawionych przez Pawła Jaworskiego.
spotkanie odbyło się w MAL Grójecka – OKO.

https://www.facebook.com/103044834573307/videos/622269275680416/

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Zespół projektowy

Agnieszka Krzyżak-Pitura – prezeska zarządu i założycielka Fundacji Rodzic w mieście. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie z zakresu komunikacji społecznej, zarządzania projektem i zespołem.

Iwona Oskiera – studentka Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od lipca 2021 roku związana z Fundacją Rodzic w mieście, gdzie wspiera bieżące działania projektowe. Wegetarianka, pasjonatka kultury i sztuki, zaangażowana społecznie w działania badawcze i edukacyjne.


Dorota Kupper – prezeska Fundacji Wzornictwo i Ład, prawniczka i mediatorka. Działała w organizacjach  społecznych zajmujących się prawami człowieka i ochroną środowiska. Miejska aktywistka, w ramach  Inicjatywy lokalnej założyła i prowadziła ogród społeczny na terenie Starego Mokotowa,  uczestniczyła jako konsultantka przy opracowywaniu koncepcji powstania Centrum Lokalnego na  Mokotowie, prowadzi Mikromiasto czyli MAL na Mokotowie, które działa na rzecz integracji  sąsiedzkiej oraz edukacji kulturalnej, wspiera inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia w  Warszawie.

Agnieszka Drozd –  członkini zarządu Warszawskiego Alarmu Smogowego, dziennikarka. Posiada  kilkunastoletnie doświadczenie w działalności organizacji pozarządowych. Przez kilka lat mieszkała w  Sztokhlomie, skąd relacjonowała m.in. działania miejskie i propiesze.

Kinga Markert – Specjalistka od dialogu w relacjach międzyludzkich. Moderuje konsultacje społeczne na zlecenie samorządów i inwestorów, a także warsztaty strategiczne, konferencje, czy spotkania. Trenerka biznesu i umiejętności społecznych. Mediatorka w sporach społecznych, gospodarczych, pracowniczych i sądowych. Założyła i prowadzi od 2007 r. ośrodek Markert Mediacje, partnerka w Fundacji Konsultacje Społeczne, członkini zespołu Centrum Rozwiązywania Sporów przy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka psychologii UW.

Paweł Jaworski – filozof i urbanista. Twórca projektu „Żywa Ulica”. Rozwija autorską metodę urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację. Miastom mierzącym się z negatywnymi skutkami rozwoju motoryzacji pomaga zaplanować zmiany, wdrożyć nowe pomysły oraz przetrwać rodzące się nieuchronnie konflikty. W 2017 roku w Dąbrowie Górniczej przygotował pierwszą w Polsce koncepcję przekształcenia ulicy śródmiejskiej poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z osobami, które z niej korzystają na co dzień. W podobny sposób pracował w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Bytomiu. Dziś zajmuje się przede wszystkim planem mobilności dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kompleksową przemianą oraz przebudową przestrzeni publicznej Starego Miasta w Szczecinie.